איטום מרתפים

איטום מרתפים

איטום מרתף הינו חלק קריטי באיטום הבית הפרטי. טעות באיטום זה, שמתבצע בשלב ראשוני מאוד של הבניה – מאוד יהיה קשה לתקן בשלב מאוחר יותר, ולכן חשוב לבצע במרתף איטום מקצועי ויסודי. 

למה כל כך חשוב לאטום מרתף?

החלטתם לבנות מרתף בבית שאתם בונים – מעולה. המרתף גורם לניצול מירבי של השטח לבניה, כשמוסיף למעשה קומה נוספת, תת קרקעית, לבית החדש.

יחד עם זאת, דווקא מרתף זה, אליו לא מגיעה השמש, יהיה זקוק לאיטום רציני ויסודי – לא פחות משאר חלקי הבית הדרושים איטום, ואולי אף יותר.

בנוסף לכך שרצפה וקירות המרתף ‘לא מקבלים’ שמש, מרתף זהו איזור שיכולים לחדור אליו מי גשמים ואף מי תהום. בהעדר איטום מתאים, הוא גם יכול ‘לקבל’ נזילות מהקומות העליונות בבית, רטיבות יכולה להיכנס דרך קירותיו של המרתף, ועוד.

לכל האתגרים הללו – צריך להעניק מענה איטום יסודי ורציני. וכאן אנו נכנסים לתמונה.

אנו ב’א.גואטה איטום ובידוד’ מתמחים באיטום מקצועי ויסודי של מרתפים בבניה פרטית. איטום המרתפים שאנו מבצעים נעשה באמצעות התזת חומר איטום ויריעות ביטומניות.

פרויקט איטום שביצענו במרתף בגדרה. תוספת פופולרית לבית פרטי, עם חשיבות גדולה מאוד לאיטום נכון.
הקבלן יצק שכבת בטון רזה לשטח המרתף. אחרי ייבוש הבטון - יתבצע איטום הרצפה
איטום באמצעות יריעות ביטומניות שחורות על רצפת המרתף. שכבה אחת או שתיים: תלוי בסוג האדמה.
יריעות האיטום עוברות הגנה בחומר פלסטיק (איזודרין)

שלב ראשון: איטום רצפת המרתף ביריעות ביטומניות

השלב הראשון של איטום המרתף הוא איטום הרצפה שלו. 

הרצפה תקבל איטום באמצעות יריעות ביטומניות. שכבת יריעות אחת בעובי 5 מ”מ S.B.S באדמה חולית, או שתי שכבות של יריעות ביטומניות 4+4 מ”מ S.B.S במקרה של אדמה חרסיתית (מדובר באדמה קשה יותר, כזו שלא סופחת נוזלים).

שלב שני: חיבור הקירות לאיטום הרצפה ביריעות ביטומניות

בתחילת שלב זה, הקבלן יוצק את קירות המרתף בשטח שכוסה בשלב הקודם ביריעות הביטומניות.

הקירות ימוקמו מעט פנימה בשטח המרתף, וליתר דיוק: חצי מטר פנימה. הסיבה לכך היא שכך תהיה אפשרות להלחים יריעת חיזוק מיוחדת – כשחלקה העליון מולחם לחצי המטר התחתון של קיר המרתף החיצוני, והחלק השני מולחם ליריעות הרצפה שהונחו בשלב הקודם.

מנסיוננו, הליך זה של חיבור הקיר לרצפה ביריעות לא נעשה בהמון מקרים, וגורם לבעיות איטום שיהיה קשה מאוד לתקן בשלב מאוחר יותר, מה שיגרום להוצאה כספית עתידית מיותרת לחלוטין. זאת יכלה להיחסך במידה וכולם היו שומרים על כלל זה. אנו בא.גואטה איטום ובידוד מתחייבים כמובן לעבוד בשיטה זו ולהעניק לכם שקט לשנים רבות, גם בתחום זה של איטום המרתף.

יריעה ביטומנית מולחמת ע"י איש צוות שלנו בדיוק על התפר בין הקיר החיצוני של המרתף ליריעות ברצפה.
כך יריעות החיזוק נראות מלמעלה. שלב חשוב באיטום למרתף.

בסרטון: התזת קירות המרתף בחומר ביטומני

כך נראה הקיר החיצוני של המרתף לאחר התזת החומר הביטומני – שכבה אחידה על כל הקיר ובנוסף גם על יריעות החיזוק המתחברות מהרצפה לקיר, ועוברות את התפר.
מבט מלמעלה על איטום כל החלק החיצוני של המרתף. עוד מעט 'יחזירו' לכאן את החול (מחוץ לקירות) וימשיכו בבניית הבית.

שלב שלישי: איטום קירות המרתף בהתזת חומר ביטומני

שלב זה מבוצע, כאמור, על קירות המרתף – בצד החיצוני שלהן (כולל על היריעות למטה). על הקירות מותז חומר ביטומני אוטם, בשכבת כיסוי של 5 מ”מ. ההתזה מתבצעת גם על החלק התחתון של קיר המרתף – שמכוסה ביריעה ביטומנית. שלב זה מסיים למעשה את איטום המרתף מפני נזקי הרטיבות שיכלו להיגרם לו.

שלב רביעי: הגנת האיטום

גם עבודת איטום מושלמת יכולה להינזק כתוצאה מחדירת חפצים חדים כגון שבבי ברזל שבחול, אבנים חדות וכו’. על מנת להגן על האיטום לפני החזרת החול לחלק החיצוני של קירות המרתף, אנו ממליצים ומבצעים שכבת הגנה חיצונית לאיטום. שכבה זאת יכולה להיות מיושמת מקלקר F15 בעובי 3 ס”מ או באמצעות איזודרין עם בד גיאוטכני המקובעים בסרגל אלומניום.

ההגנה על איטום המרתף באמצעות קלקר

צריכים איטום מקצועי למרתף?

נשמח לשוחח ולייעץ לכם ללא עלות. השאירו שם וטלפון ונדבר כבר בקרוב!

יש לך שאלה? אנחנו זמינים בוואטסאפ